Педагоги, які розробляють власні навчальні програми, зможуть подавати їх на конкурс

Для вчителів шкіл Львівщини, які створюють авторські навчальні курси, організують конкурс. Проект «Інноваційні програми і дидактичне забезпечення для осучаснення освітнього процесу» передбачено у Програмі розвитку освіти Львівщини та розрахований на 5 років.

Положення Обласного конкурсу авторських загальноосвітніх навчальних програм і матеріалів обговорили із членами Експертної ради при департаменті освіти і науки Львівської ОДА.

«Ми хочемо стимулювати працю педагогів і науковців Львівщини над програмами, насамперед інноваційними. Це переважно інтегровані курси, які забезпечують навчання за новими державними стандартами. Для того, щоб стимулювати наших педагогів до розробки таких програм і створення під них дидактичного забезпечення, ми вирішили оформити це у вигляді конкурсу. Ми зобов’язуємось підтримувати найкращі проекти для того, щоб вони були впроваджені спершу у львівських школах, а потім із грифом Міністерства освіти і в інших областях», - розповів заступник директора департаменту освіти а науки Роман Пастушенко.

Критерії оцінювання програм передбачають певні характеристики інноваційності. Одним із важливих критеріїв є відповідність кількості годин у навчальній програмі до очікуваних результатів від навчання. До критеріїв також планують додати придатність тої чи іншої програми бути адаптованою до дистанційного, змішаного навчання та спрямованість на розвиток дослідницьких умінь учнів

«Інноваційність в освіті породжена ситуацією із коронавірусом. Зараз психологія і філософія сприйняття найближчого майбутнього змінюється. Тому цей процес вимагає інноваційності. Вже затверджено стандарт для початкової та базової школи. У перспективі буде затверджено стандарт для профільної школи. Тож ми перед важливим кроком реформи старшої школи. Її треба наповнити зовсім новими інноваційними проектами», - зазначив під час засідання Експертної ради провідний науковий співробітник державної установи «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього Національної академії наук України» Степан Давимука.

На важливості оновлення підходів до формування навчальних програм наголосила також директор Центру інноваційних освітніх технологій Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти «Львівської політехніки» Маргарита Носкова.

«Зараз активно обговорюється можливість розвитку дослідницьких талантів, комплексного підходу до компетентностей учнів. В цьому випадку, якщо йдеться про інтегровані курси та STEM-освіту, було би добре мати критерій, який би визначав цю дослідницьку складову. Це розвиватиме в учнях дослідницькі якості», - акцентувала Маргарита Носкова.

Участь у конкурсі зможуть брати автори чи авторські колективи, основу яких складають науково-педагогічні працівники Львівської області. Передбачено також створення конкурсної комісії, що відбиратиме кращі роботи таких авторських програм на основі експертних висновків.

«Ми розраховуємо на те, що конкурс буде стимулювати наших львівських авторів активніше впливати на зміни якості і формату освіти в масштабах цілої України. Окрім того, в положенні про конкурс йдеться не лише про курси, які стосуються загальної частини, а й про курси, які складають шкільний компонент. Таким чином ми зможемо підтримати наших вчителів, які спроможні забезпечувати інтереси територіальних громад, викладаючи, наприклад, краєзнавство. Тепер їх досвід може бути використано іншими педагогами», - переконаний директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска.

Цього річ на проект «Інноваційні програми і дидактичне забезпечення для осучаснення освітнього процесу» передбачено 220 тисяч гривень.