Європротокол – система врегулювання збитків при ДТП

Такий новаторських механізм оформлення дорожньо-транспортної пригоди діє в Україні вже більше десяти років. Проте, застосування на практиці цього способу відшкодування шкоди отриманої внаслідок ДТП, все ще не настільки поширений серед вітчизняних водіїв. Залишаються актуальними багато питань: як оформити Європротокол, які вимоги до заповнення бланка, яка процедура отримання страхового відшкодування та ряд інших.

Європротокол”, (в українському законодавстві під назвою “повідомлення про ДТП”), за своєю суттю – це письмове повідомлення на бланку встановленого Моторним (транспортним) страховим бюро України (МТСБУ) зразка, яке складається водіями-учасниками ДТП на місці аварії. Використання Європротоколу дозволяє учасникам аварії самостійно оформити ДТП, тим самим заощаджуючи їхній час і позбавляючи від непотрібних додаткових дій із залученням правоохоронних органів. Крім того, Європротокол є достатньою підставою для предявлення в страхову компанію, щоб отримати страхове відшкодування. Європротокол може заповнюватися як в паперовому вигляді, на спеціальному бланку, так і в електронній формі, з використанням системи Електронний Європротокол. СистемаЕлектронний Європротокол є доступною за посиланням https://dtp.mtsbu.ua

Європротокол можна оформляти лише при наявності декількох умов:

1. Відсутні травмовані чи загиблі люди. Якщо ж у аварії є постраждалі то це є причиною настання адміністративної або кримінальної відповідальності, де Європротокол буде вже недоцільним.

2. Обидва транспортні засоби (учасники ДТП) мають діючі поліси обов’язкового страхування (укладені не раніше 19 вересня 2011 р.). Тут варто бути обережними: страховий поліс може бути не діючим або не оплаченим. Тому радимо переконатися у тому, що машина іншого учасника ДТП належним чином застрахована.

3. Відсутність у водіїв ознак алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння чи перебування під впливом лікарських препаратів. Закон не зобов’язує водіїв в обов’язковому порядку проходити медичний огляд на стан сп’яніння та не включає таку довідку до переліку обов’язкових документів, необхідних для врегулювання страхової події. Тому таку делікатну процедуру визначення алкогольного або іншого виду сп'яніння учасникам аварії доведеться виконувати самостійно. Крім того, ця обставина може послужити способом уникнути адміністративного покарання тим, хто був за кермом напідпитку.

4. Розмір суми відшкодування збитків не перевищує 50 тис. грн. Відповідно до розпорядження Нацкомфінпослуг № 3471 від 29.12.2015, розмір страхової виплати за шкоду, заподіяну майну потерпілих, у разі оформлення Європротоколу з 01 лютого 2016 року становить 50 000 гривень потерпілому. 

5. Згода водіїв цих транспортних засобів щодо обставин скоєння ДТП.

Для того, щоб оформити Європротокол в електронній формі необхідні не тільки вищеперелічені умови, а й наявні додаткові умови для застосування системи “Електронний Європротокол”:

- транспортні засоби обох учасників ДТП повинні мати діючі поліси внутрішнього страхування. Якщо будь-який автомобіль забезпечений полісом іноземного страховика, необхідно використовувати паперовий бланк Європротоколу або викликати поліцію;

- водії повинні мати при собі справні мобільні телефони. Хоча б один з учасників ДТП повинен мати з собою пристрій (смартфон, планшет, ноутбук) з фотокамерою та доступом в Інтернет;

- ідентифікаційні дані про страхувальника (коди ІНПП або ЄДРПОУ) та про забезпечений транспортний засіб (номерний знак, марку та модель) мають бути зазначені в полісі та коректно внесені в єдину централізовану базу даних МТСБУ. В протилежному випадку Система не зможе правильно ідентифікувати учасників ДТП.

За наявності вище викладених обставин та прийнявши спільне рішення щодо оформлення ДТП в порядку Європротоколу, водії можуть приступити до його складання. Після цього, водії повинні не пізніше трьох робочих днів з дати ДТП звернутись зі своїм примірником заповненого Європротоколу до страховика, з яким укладали договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. В разі використання системи Електронний Європротокол повідомлення страховикам учасників ДТП відправляються автоматично.

Після складення повідомлення, водії мають право залишити місце дорожньо-транспортної пригоди, вони звільняються від обов’язку інформувати відповідні підрозділи Національної поліції про її настання, а також звільняються від адміністративної відповідальності, передбаченої за вчинення ДТП.

Важливо пам’ятати, що при оформленні Європротоколу страхове відшкодування є додатково лімітованим. Зараз, відповідно до Розпорядження Нацкомфінпослуг від 29.12.2015 №3471, такий ліміт складає 50 000 грн.

Страхові компанії БЕЗКОШТОВНО видають бланк європротоколу при оформленні клієнтом  страхового полісу. При цьому, не має значення, поліс якого зразка видає компанія – нового або старого. У випадку, якщо бланк Європротоколу вже використаний, страхувальник повинен видати новий (також безкоштовно).

У разі відсутності взаємної згоди щодо обставин ДТП або ж при наявності потерпілих, необхідно викликати поліцію.

Додаткову інформацію або консультацію з правових питань можна отримати безкоштовно в «ГОРОДОЦЬКОМУ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ»

м. Городок, вул. Львівська, 1а (ІІІ поверх)

тел. (231) 30401

e-mail: horodok@legalaid.lviv.ua

інформацію про законодавство взято з Юридичного порталу України

https://lawportal.com.ua/