- З 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року обіг земель сільськогосподарського призначення буде відбуватися між громадянами України. Максимальний розмір – 100 га на людину.
- З 1 січня 2024 року поряд з фізичними особами землю зможуть купувати також юридичні особи, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади, територіальні громади та держава. При цьому максимальний розмір покупки може становити 10 тис. га.
Ухвалений закон безпосередньо не регулює питання процедури купівлі-продажу землі, але він містить три істотні нововведення до звичайної процедури купівлі-продажу земельної ділянки. Вона включає нотаріальне посвідчення договору про купівлю-продаж з внесенням даних про нового власника в кадастр.
З набранням чинності нового Закону:
- Покупець буде перевірятися на предмет можливості придбання ним землі в певних розмірах. Порядок такої перевірки регламентовано Постановою КМУ від 16 червня 2021 р. № 637.
- Купівля буде можлива тільки в безготівковій формі. Для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банку.
- Повинні бути документально підтверджені джерела походження коштів для купівлі землі.
Пакет документів, який потрібно буде подати нотаріусу, при укладенні договору між громадянами наступний:
- документи, які підтверджують їх особу і громадянство України,
- державний акт на право власності на землю, договір, свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що підтверджує право власності,
- документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки.
Необхідно буде сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, та військовий збір у розмірі 1,5%, до того ж ще до моменту нотаріального посвідчення договору відчуження земельної ділянки. Базовою розрахунковою величиною для оподаткування буде зазначена в договорі купівлі-продажу ціна, яка не може бути нижчою за оціночну вартість землі, розрахованої уповноваженим органом. До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.
Експерти не радять поспішати власникам землі з продажем. З часом, ринкові ціни зростуть. Відповідно, зросте і середня орендна плата, тож здавати в оренду ділянки буде вигідніше.
На сторінці департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації у розділі «Земельні питання для власників паїв напередодні запуску ринку землі» зазначена інформація про порядок купівлі-продажу земельної ділянки, у випадку, якщо власник землі таки вирішить її продати», - зазначила директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Тетяна Гетьман.