Що таке соціальна стипендія та хто має на неї право?

Добігає кінця останній місяць літніх канікул і студенти вже активно почали готуватися до початку навчального сезону. Хтось поступив у ВНЗ, де пройде навчання з держбюджету, а хтось буде платити за надання освітніх послуг. Всім добре відомо, що  студенти, які вчаться на державній основі мають право на академічну стипендію та соціальну. Якщо ж академічну стипендію студент отримує тільки за результатами проходження успішної сесії, то у виплатах соціальної стипендії є свої нюанси. Про соціальні стипендії та категорії осіб, які мають на неї право розповідають фахівці Городоцького бюро правової допомоги.

СТИПЕНДІЯ (лат. stipendium – оклад) – це постійна чи тимчасова грошова виплата, що надається регулярно (зазвичай щомісяця) учням і студентам середніх спеціальних та вищих навчальних закладів, а також аспірантам та докторантам, за умови успішного навчання. Відповідно до ч. 2 ст. 62 Закону України “Про вищу освіту”  особи, які навчаються у закладах вищої освіти за денною формою навчання за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мають право на отримання академічних та соціальних стипендій у встановленому законодавством порядку. Крім того, особи, які навчаються у закладах вищої освіти за денною формою навчання, можуть отримувати інші стипендії, призначені фізичними (юридичними) особами. Якщо академічна стипендія виплачується студентам, тільки за результатами проходження успішної сесії і протягом кожних півроку, то соціальна стипендія має стабільний характер, її виплата не залежить від успішного проходження атестації і призначається на підставі законів, що встановлюють державні пільги і гарантії.

Відповідно до Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2004 р. № 882 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1050) соціальна стипендія у розмірі та порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, в обов’язковому порядку виплачується студентам і курсантам невійськових вищих навчальних закладів, які за результатами навчального семестру не мають академічної заборгованості, незадовільних результатів навчання, включені до рейтингу відповідно до цього Порядку та належать до однієї з таких категорій:

1) діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування та особи із їх числа у разі продовження навчання до 23 років, а також студенти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, згідно із статтею 62 Закону України “Про вищу освіту” та статтею 8 Закону України “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”;

2) особи, які мають право на отримання соціальної стипендії відповідно до статей 20-22 і 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

3) шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки відповідно до статті 5 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”;

4) особи, які стали студентами впродовж трьох років після здобуття базової та/або повної загальної середньої освіти, батьки яких є шахтарями, що мають не менш як 15 років стажу підземної роботи або загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи яким встановлено інвалідність I або II групи, відповідно до статті 5 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”;

5) осіб, визнаних постраждалими учасниками Революції Гідності, учасниками бойових дій відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та їх дітей (до закінчення дітьми навчання у такому закладі, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

6) діти, один з батьків яких загинув (пропав безвісти), помер внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання (одержаного в період участі в антитерористичній операції) у районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, бойових дій чи збройних конфліктів (до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;

7) діти, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту (до закінчення Університету, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), відповідно до статті 44 Закону України “Про вищу освіту”;

8) діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи (до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

9) діти з інвалідністю та особи з інвалідністю I-III групи;                                             

10) студенти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”.

11) осіб з інвалідністю внаслідок війни відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та їх дітей (до закінчення дітьми навчання у такому закладі, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).

Варто зазначити, що студентам (курсантам) закладів вищої освіти, які мають право на отримання соціальної стипендії і набувають право на отримання академічної стипендії, надається один вид стипендії за їхнім вибором. Проте, студенти (курсанти) закладу вищої освіти з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студенти (курсанти) закладу вищої освіти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, мають гарантоване право на отримання соціальної стипендії, у тому числі у разі отримання академічної стипендії. Тобто, діти-сироти, діти, позбавленні батьківського піклування та діти, які на період навчання залишилися без батьків мають право отримувати і академічну і соціальну стипендію одночасно.

З метою отримання соціальної стипендії студенти (курсанти) звертаються до вищого навчального закладу (спеціально уповноваженої особи, відповідальної за прийом документів, дані про яку можна дізнатися в деканаті) за місцем їх навчання із заявою в довільній формі, в якій обов’язково необхідно зазначити такі відомості:  прізвище, ім’я та по батькові;  число, місяць, рік народження;  зареєстроване та фактичне місце проживання;  підставу для отримання соціальної стипендії. Заява подається в одному екземплярі, але краще подавати її з копією, на якій буде вказана дата її реєстрації.

До заяви необхідно додати копії таких документів: паспорта громадянина України;  свідоцтва про народження дитини;  довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; студентського квитка; документів, які надають право на соціальну стипендію відповідно до соціальної категорії студента

Уповноважена особа, що визначена керівником вищого навчального закладу, приймає документи, вказані вище, формує на кожного студента (курсанта) особову справу, завірену копію якої, передає до органу соціального захисту населення за місцем розташування відповідного вищого навчального закладу.

Орган соціального захисту населення вносить відомості про студента (курсанта), який має право на отримання соціальної стипендії, що містяться в особовій справі, до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, шляхом формування персональної облікової картки. Виплата стипендії здійснюється після перерахунку навчальному закладу відповідних коштів Міністерством соціальної політики України через органи соціального захисту.

Виплата соціальної стипендії припиняється в разі відрахування студента із навчального закладу. Якщо строк закінчення навчання особи, яка отримує стипендію, настає до закінчення місяця або стипендіат вибуває з навчального закладу до закінчення строку навчання, стипендія виплачується в повному обсязі за останній місяць навчання.

Виплата соціальної стипендії не припиняється за період:

-     тимчасової непрацездатності, підтвердженої довідкою закладу охорони здоров’я (особа отримує стипендію у призначеному їй розмірі)

-     проходження практики або провадження іншої трудової діяльності з дозволу навчального закладу (стипендіат зберігає право на отримання соціальної стипендії).

Звертаємо увагу, що студентам (курсантам) із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, які перебувають в академічній відпустці за медичними показаннями, у межах коштів, передбачених у кошторисах навчальних закладів, має виплачуватися матеріальна допомога в розмірі соціальної стипендії, яку вони отримували до початку академічної відпустки за медичними показаннями, а тим, які хворіють на туберкульоз, – у подвійному розмірі із дня настання тимчасової непрацездатності протягом 10 місяців.

За детальною інформацією звертатися: Городоцьке бюро правової допомоги, м. Городок, вул. Львівська, 1а; тел. (231) 30-401; e-mail: horodok@legalaid.lviv.ua.