Сучасне суспільство стикається з цілим рядом проблем, зокрема з поширенням явища кіднепінг.Кіднепінг - суспільно небезпечне умисне діяння, спрямоване на викрадення людини (переважно дитини) з місця його постійного перебування і насильницьке утримання його в невідомому для близьких та правоохоронних органів місці, з метою отримання викупу шляхом вимагання та шантажу. Також його жертви можуть підлягати трудовій та сексуальній експлуатації або для вилучення органів.
Кримінальний Кодекс України передбачає кримінальну відповідальність за незаконне позбавлення волі або викрадення людини:
Стаття 146. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини
1. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини — караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.
2. Ті самі діяння, вчинені щодо малолітнього або з корисливих мотивів, щодо двох чи більше осіб або за попередньою змовою групою осіб, або способом, небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, або таке, що супроводжувалося заподіянням йому фізичних страждань, або із застосуванням зброї, або здійснюване протягом тривалого часу, — караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.
3. Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою, або такі, що спричинили тяжкі наслідки, — караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.
З 2018 року з'явилася кримінальна відповідальність за «Насильницьке зникнення» — це дії, подібні до викрадення, але вчинені представником держави, в тому числі іноземної. Окремо серед суб'єктів цього злочину виділяються члени незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, організованих Російською Федерацією, а також представників окупаційної адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованих територіях України.
Всі діти відкриті, привітні та довірливі, вони ще не усвідомлюють, що не всі дорослі хороші та можуть їм завдати болю. В першу чергу, для того щоб захистити свою дитину, батькам необхідно здійснювати превентивні заходи — навчати дітей правильного поводження з незнайомими дорослими, адже неприємну і трагічну ситуацію завжди краще попередити, ніж вирішувати:
- якщо загубилася – звернутися за допомогою до поліцейських;
- уникати порожніх вулиць та ігрових майданчиків, де ніхто не грається;
- гуляти і грати тільки в компанії друзів;
- повідомляти родичам про своє місцезнаходження;
- якщо дитина помітила, що її переслідує незнайомець – не соромитися підійти до перехожих, і попросити про допомогу;
- не розмовляти і нікуди не іти з незнайомцем, навіть якщо він переконує, що відведе до мами і тата;
- не брати у незнайомців жодних подарунків, цукерок, грошей;
- в громадському транспорті сідати ближче до водія і в разі небезпеки просити його про допомогу;
- не дозволяти незнайомцям заходити в дім коли дитина сама;
- не заходити в під’їзд і ліфт з незнайомцем, якщо незнайомець все ж зайшов в ліфт слідом, постаратись вийти з ліфта.
Додаткову інформацію або консультацію з правових питань можна отримати безкоштовно в «ГОРОДОЦЬКОМУ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ»
м. Городок, вул. Львівська, 1а (ІІІ поверх)
тел. (231) 30401
e-mail: horodok@legalaid.lviv.ua
інформацію про законодавство взято з Юридичного порталу України