Як захистити бджіл від отруєння пестицидами

Бджоли відіграють важливу роль у нашому житті. У першу чергу як запилювачі квіткових рослин та виробники дуже важливого і цінного продукту — меду. Однак останнім часом частішають випадки загибелі комах від отруєння пестицидами. Найчастіше отруєння бджіл спостерігається у весняно-літній період, коли проводяться обробки пестицидами, найчастіше таких культур як ріпак та соняшник.

У бджолині сім'ї пестицид потрапляє з нектаром та пилком. Найбільш небезпечними для комах є інсектициди — препарати що застосовуються проти шкідників. Найчастіше причиною отруєння є несвоєчасне  інформування бджолярів про місце та характер хімічних обробок.

Застосування хімічних засобів захисту рослин регламентується Державними санітарними правилами ДСП 8.8.12.001-98 “Транспортування, зберігання та застосування пестидів у народному господарстві”, відповідно до яких, адміністрація господарства зобов'язана завчасно, не менше ніж за дві доби до початку проведення хімічної обробки, сповіщати населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь про місця, строки, методи застосування пестицидів. Обробки сільськогосподарських культур проводяться тільки препаратами офіційно дозволеними “Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених в Україні”.  Власників пасік сповіщають за три доби до хімічних обробок з зазначенням пестицидів що будуть застосовані, місця (в радіусі 7 км), часу, способу проведення обробки, вказують час ізоляції бджіл. Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл,  у ранкові та вечірні години, після 21.00 та в нічний час. Не допускаються обробки квітучих  медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл. Після отримання повідомлення про хімічну обробку, пасічник повинен вивести пасіку в безпечне місце, ізолювати виліт бджіл.

Нагадаємо, що відповідальність  за отруєння бджіл несе не тільки аграрій, який проводить обробки, але й  власник пасіки. Згідно закону України “Про бджільництво” пасіки підлягають обов'язковій реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом у місцвих держадміністраціях, сільських радах. Перевезення бджіл на медозбір здійснюється згідно санітарних правил. На кожну пасіку повинен видаватись ветиринарно санітарний паспорт, де вказано характеристику пасіки, її санітарно-ветиринарний стан.

Якщо отруєння відбулося, потрібно скласти акт по випадку отруєння бджіл. Необхідне комісійне обстеження пасіки. До складу комісії повинні входити ветлікар, представник господарства, сільської ради. Причину отруєння встановлюють у лабораторії з відібраних від бджолиних сімей проб.

Дотримання правил та прояв взаємоповаги один до одного є гарантом плідної співпраці сільгосппідприємств та пасічників, що несе користь обом сторонам, пасічнику мед, пилок та здорових бджіл, а сільгоспвиробнику — підвищення урожайності. Відомо, що урожайність культур, запилених бджолами збільшується на 25%. 

Державний фітосанітарний інспектор                                       Л.Болдирєва