В умовах розв’язаної росією проти України енергетичної війни важливо знати правила поводження з газобалонним обладнанням.
Балон — це закрита металева ємкість для зберігання і транспортування певного виду газу:
- стиснутого (повітря, кисень, азот, водень та ін.);
- зрідженого (аміак, бутан, пропан, хлор та ін.);
- розчинного (ацетилен).
Будь-який газовий балон — є джерелом підвищеної небезпеки. Тому споживачам необхідно бути уважними і дотримуватися правил безпеки при використанні такого обладнання, що є вибухонебезпечним.
Загалом до основних причин вибухів балонів з газами належать: перегрів балонів, несправність запобіжних пристроїв, удари ємкості під час неправильного транспортування або перенесення, наповнення балонів газом, для яких він не призначений, заповнення понад встановленої норми; забруднення вентилів мастилами тощо.
Правилами будови і безпечної експлуатації ємкостей, що працюють під тиском, передбачені відповідні вимоги до будови, опосвідчення і експлуатації балонів.
Зокрема, на верхній частині кожного балона мають бути розбірливо, шляхом клеймування нанесені такі дані як товарний знак заводу-виробника, клеймо ВТК (ОТК) цього заводу, номер балона, фактична вага порожнього балона (кг), дата виготовлення, рік наступного огляду, робочий і пробний тиск, місткість.
Верхня частина балону має горловину, де за допомогою різьблення встановлюється запірний вентиль з боковим випускним штуцером. В неробочому стані на штуцер нагвинчують заглушку. Для захисту вентиля від пошкоджень на балон встановлюють (нагвинчують) металевий чи пластмасовий ковпак.
У балонів для горючих газів бокові штуцери вентилів мають ліву різьбу, а балонів для негорючих газів — праву різьбу.
Зовнішня поверхня балона фарбується умовними розпізнавальними кольорами.
Технічний огляд
Балони, які знаходяться в експлуатації, підлягають технічному огляду. Правилами встановлені такі терміни періодичного техогляду балонів:
- балони, які наповнені газами, що не викликають корозію (кисень, азот, вуглекислота та ін.), перевіряються не рідше як раз на 5 років;
- балони з газами, які викликають корозію (хлор, фосген, сірководень та ін.), а також встановлені на автомобілях як витратні ємності для зріджених і стиснутих газів перевіряються не рідше як раз на 2 роки.
Балони, які не пройшли технічний огляд бракуються і приводяться до непридатного стану шляхом просвердлювання отворів у корпусі.
Нові дані наносяться на балони, що пройшли опосвідчення, а старі — збиваються.
Зберігання балонів
За правилами, дозволяється зберігати балони в приміщеннях і на відкритих майданчиках, захищених від впливу опадів та сонячних променів. Розміщують балони таким чином, щоб був забезпечений вільний доступ до них. Балони з горючими газами (водень, ацетилен, пропан тощо) повинні зберігатися окремо від балонів з киснем, стиснутим повітрям, хлором та іншими окислювачами.
Вимоги до приміщення, де зберігаються балони
У приміщеннях для зберігання балонів з газами повинні бути встановлені прилади, які сигналізують про виникнення небезпечної концентрації газу. За відсутності таких приладів проводиться лабораторний аналіз повітря на вміст в ньому газу не рідше як раз за зміну. Покриття підлоги складу і рампи повинно бути неіскроутворюючим та з неорганічних матеріалів. Експлуатація закритих складів, не обладнаних вентиляційними установками, забороняється.
У складах мають бути вивішені інструкції, правила, плакати щодо правил поводження з балонами. Але в таких приміщеннях не дозволяється зберігати інші речовини, матеріали, предмети.
Складування і транспортування
При складуванні не можна допускати ударів балонів між собою, падіння балонів на підлогу. При перекатуванні балонів вручну забороняється братися за вентилі, торкатися вентилів кисневих балонів і балонів з стиснутим повітрям руками, рукавицями й обтиральним матеріалам, які забруднені мастилом та жирами.
Перевезення наповнених балонів дозволяється на автомобілях, автокранах та інших ресорних транспортних засобах. При перевезенні балонів між ними мають бути встановлені прокладки: дерев’яні бруски з гніздами для балонів або кільця з гуми чи мотузки товщиною не менше 25 мм (по два кільця на балон). Балони повинні укладатися вентилями в один бік упоперек осі переміщення.
Транспортувати балони до робочого місця допускається тільки на спеціальному транспорті або спеціальних візках ношах.
Увага! Забороняється експлуатувати балони, у яких пройшов термін періодичного огляду, відсутні встановлені клейма, несправні вентилі, пошкоджений корпус, забарвлення і написи не відповідають вимогам.
Важливо! З огляду на ризики у разі застосування газових балонів, керівники управляючих компаній та ОСББ, а також мешканці багатоквартирних будинків повинні дотримуватися заборони на використання відповідного обладнання у багатоповерхівках.