В Україні триває загальна мобілізація, що введена через військове вторгнення росії, а відтак регулярно здійснюється вручення повісток військовозобов’язаним особам у різних місцях (в парку, на блокпостах, на робочому місці), однак чи вважаються законними такі повістки та який насправді порядок вручення повісток.
Повістка – є виключно письмовим документом, який видається на ім’я конкретної особи, тобто військовозобов’язаного.
Повістка обов’язково має містити підпис керівника ТЦК (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) і мокру печатку. В ній також зазначається дата вручення, адреса ТЦК та час, в який потрібно туди звернутися.
Законодавство чітко не визначає місце, де повинна вручатися повістка, її можуть вручити в будь-якому місці, в парку, на блокпостах, на робочому місці.
Вручити повістку може тільки співробітник ТЦКСП (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), а також уповноважені особи ОМС (органів місцевого самоврядування), керівники підприємств/установ/організацій, закладів освіти, фізичні особи-підприємці, управителі багатоквартирних будинків.
Будь-яке усне повідомлення, телефонний дзвінок, смс у месенджері, як то “Vіber”, “Telegram”, “WhatsApp” та інші способи «запрошення до військкомату» законом не передбачені і не будуть мати жодних юридичних наслідків, а відтак відповідальності ніякої за неявку не буде.
Якщо ж отримати повістку, але не з’явилися, в такому випадку передбачена для початку адміністративна відповідальність, такі дії кваліфікуються за статтею 210-1 КУпАП - порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Варіант відмови від повістки можливий та цілком законний в окремих випадках, але потрібно розуміти всі ризики та те, що відмовитись від отримання повістки без об’єктивних причин не можна. Тобто, для відмови в отриманні повістки потрібно мати конкретні і поважні причини, серед яких:
- у документі вказані неправильні дані отримувача (повістка може бути адресована комусь іншому);
- повістку вручає не уповноважена для цього особа;
- відсутня мокра печатки військкомату/підпис військового комісара.
Таким чином, якщо при вручення повістки, є об’єктивні помилки, існує можливість відмовитись від її підписання.
У такому разі співробітник ТЦКСП повинен скласти акт про відмову від отримання повістки у присутності свідків.
Після фіксації відмови від отримання повістки та складання акту, справа передається на розгляд керівнику ТЦКСП, який в результаті може стягнути штраф за порушення правил військового обліку.
Штраф можна оскаржити в суді, де ТЦКСП буде доводити, що Ви порушили правила обліку, тобто відповідальність настає саме за порушення правил обліку, а не за те, що ви відмовились від повістки.
Законодавство містить конкретно визначену вимогу про те, що повістку повинна вручати уповноважена ТЦКСП особа, а тому представники ТРО (територіальної оборони) чи поліції не уповноважені вручати повістки. Повістка повинна бути вручена особисто військовозобов’язаному і він має поставити підпис про її отримання.
У разі виникнення будь-яких питань, Ви можете звертатися до сектору «Городоцького бюро правової допомоги» Львівського місцевого центру з надання БВПД за адресою: 81500, м. Городок, вул. Львівська, 1а (ІІІ поверх), тел.: (231) 30-401.