Міський голова Роман Кущак коментує ситуацію щодо проблеми нерегулярного вивезення з Городка ТПВ: «Вважаю, для громадськості неправильно вважати, враховуючи заяви надавача послуг та заяви деякого керівництва обласного та державного рівня, начебто забезпечення полігону для захоронення відходів. Адже ми уклали угоду на збір, вивіз та утилізацію відходів з території м.Городка з однією компанією – ТОВ «АВЕ Львів», яка перемогла у конкурсі на – підкреслюю: єдиного надавача послуг. У рішенні виконкому про тарифи на послуги ТОВ «АВЕ Львів» так і звучить: послуги ТОВ «АВЕ Львів» із збирання, вивезення та захоронення побутових відходів з території м. Городка Львівської обл. Більш того, захоронення відходів є у складовій тарифу. А зараз постало питання, що компанія «АВЕ» відповідає тільки за вивіз ТПВ, про це йдеться і у словах менеджера Городоцького відділення ТОВ «АВЕ Львів» Василя Павлюка в коментарі для районної газети «Народна думка» від 31 березня.
Вважаю, що ми вже б мали чимало підстав для розірвання договору з АВЕ, однак навіть та ситуація в нинішній непростий час із накопиченням відходів та їх несвоєчасним вивезенням змушує нас поки що не розпочинати процес конкурсу для іншого надавача послуг, адже ця процедура займає два місяці. Тим більше, що розуміють, що проблема не в тому, що АВЕ не може технічно це зробити, а в тому, що не має куди вивезти – а вона спіткає кожного надавача послуг.
Тому ми постійно перебуваємо в пошуку якогось полігону, можливо, кар’єру, який би міг в офіційний спосіб і на регулярних засадах забирати сміття з Городка. Тоді ми б могли скеровувати туди АВЕ або давати собі раду в інший спосіб, самотужки чи з іншим надавачем послуг. Як на мене, зараз не той, хто має машини, мав би нам надавати послуги, а той, хто має укладені довготермінові гарантовані договори на право утилізації.
Тим часом на минулому засіданні міськвиконком з розумінням (одноголосно «за») підійшов до прохання про підняття тарифів (різке підняття) у зв’язку з заявленим компанією інформацією про форс-мажорні обставини і значно більші витрати пов’язані з цим: якщо коротко – транспортувати ТПВ на ті полігони, де зараз мають змогу вивозити – значно дальше і дорожче, а також – захоронення відходів на цих полігонах в декілька разів дорожче, аніж було на грибовицькому. Я особисто сказав тоді присутньому на засіданні керівнику Юрію Грибану: вартість послуг – це одне, а ваше виконання умов договору щодо вивезення і захоронення відходів – інше. Тобто, якщо ви не виконуватимете умов договору – ми ж будемо змушені його розірвати. Треба віддати належне компанії, що при відсутності проблем із місцем захоронення відходів вони працювали по Городку, як годинник: вчасно вивозили, робота була налагоджена добре. Та зараз ситуація полягає в тому, що дискусія про надання послуг переходить у якусь неправильну площину: вони вводять в оману громадськість міста, абсолютно неправомірно перекладаючи обов’язки у вивозі та захороненні відходів на місцеві ради. Хоча, звісно, в пошуках полігонів ми, тим не менше, щоденно сприяємо, адже нам болить ситуація із переповненим сміттям містом!
Патовість ситуації Городка полягає в тому, що АВЕ може вивезти тільки на ті сміттєзвалища, які мають офіційний статус таких місць. На всі інші місця, якими, зрештою, користуються різні міста, але які не мають такого статусу, компанія вивозити відходи не може. А таких полігонів є обмаль, і всі вони забезпечують потреби лише своїх населених пунктів. Тому поки що нам і не логічно розривати договір з ТОВ «АВЕ Львів» - немає зараз іншого надавача послуг, який мав би свій полігон! Також усім відомо, що ті полігони, які зараз існують, усі є за межами міст, і повсюди настає момент, коли через певну кількість вивезених автомобілів з відходами встають активісти і блокують подальший вивіз.
Тому зараз настав прикрий момент, коли держава не контролює процес, а дозволяє активістам, громадським рухам і так далі визначати ті речі, які повинна контролювати сама. На такий регіон, як Львівщина, мало б працювати три сміттєпереробних заводи із сортувальними станціями… Натомість міста і села, які мають свої полігони, закриті для інших, не допомагають сусідам, маючи обмежені можливості, а держава на це закриває очі.
Відповідно до правил поводження з ТПВ, Городок не має законної можливості захоронювати на своїй території відходів. Летовища і зона водозабору не дозволяють нашому місту захоронювати своє сміття, створивши полігон. От в такій ситуації опинився зараз Городок.
Зараз постійно тримаємо руку на пульсі роботи ТОВ «АВЕ Львів», щоденно отримуємо оперативну інформацію, скільки машин ТПВ компанія готова вивезти з території нашого міста».
Ситуацію коментує перший заступник міського голови Городка Іван ПРОЦЬ: «У межах міста немає можливості розмістити полігон для відходів. Тому що немає вільних ділянок, а норми та вимоги, які існують для об’єктів поводження з відходами мають величезні санітарно-захисні зони. До житлової забудови вони повинні розташовуватися не ближче, ніж за кілометр. Є й інші вимоги. А таку ділянку в межах міста знайти і надати їй статус полігону неможливо,оскільки територія міста Городка обмежена: в межах Галичанівської сільської ради проходить майже впритул до районної лікарні, з іншого боку – межі Керницької сільради проходять поблизу ТзОВ «Яблуневий дар», а з боку Угрівської сільради межі проходять неподалік ТзОВ «Озон».
Ще одна межа знаходиться практично не території ТзОВ «Ельпласт». Відповідно в таких обмежених земельних можливостях знаходиться наше місто. Тому полігона для побутових відходів у місті неможливо розмістити. З іншого боку, організовувати такий полігон для одного міста Городка з економічної точки зору не рентабельно. Бо практично в місті ми збираємо одну машину відходів на день, що становить близько десяти тонн, або 60 метрів кубічних, а на тиждень шість таких машин. Тому доцільність в організації полігону має певні масштабні економічні рамки. Тобто такі полігони слід організовувати на регіон, область, а може й на міжрегіональному рівні.
І тому всі посилання на те, що місцева влада нічого не робить для того, щоб організувати полігон, є абсолютно безпідставними. На жаль, ані міська, ані районна влада нині не розпоряджається землями поза межами населених пунктів. Ці питання нині в компетенція агентств земельних відносин. Є серйозні обмеження навіть для району, де розташовано два аеродроми, хоч і не дуже потужних. А захисна зона аеродрому - це 15 км. Хоча, якщо не буде можливості розміщення полігону для ТПВ в інших місцях, то в районі такі ділянки можна було б таки знайти, що будуть відповідати всім тим вимогам, які стоять перед такими полігонами».
У прикріпленому файлі – витяг із ДБН (державних будівельних норм) в частині розміщення полігонів ТПВ.