«Гаряча лінія» начальника відділу податків і зборів з фізичних осіб Городоцької ОДПІ Мельника О.С.

Питання 1. Доброго дня. Які види доходів, отримані громадянами, підлягають обов’язковому декларуванню?

Відповідь: Податковий кодекс України передбачає обов’язок подання декларації платником податку у разі отримання ним протягом звітного року окремих видів доходів:

-  з яких при їх нарахуванні чи виплаті податок не утримувався;

-  у разі отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом;

-  у разі отримання іноземних доходів.

Громадяни, які протягом року постійно проживали на території України та крім доходів за місцем основної роботи одержували додаткові доходи -  цивільно-правовими договорами, одержували доходи від здачі в оренду майна, земельних паїв, продажу акцій та інші, зобов'язані задекларувати свої доходи.

Податкова декларація надається не пізніше 30 квітня 2017 року до податкової інспекції за місцем  проживання.

 Питання 2. Чи повинен я подавати декларацію, якщо у минулому році мною був проданий  автомобіль?

Відповідь: Підставою для залучення до декларування  є стаття 173 Податкового кодексу України.

  Згідно пункту 173.1 статті 173 ПКУ дохід громадянина від продажу об’єкта рухомого майна, в тому числі автомобіля, оподатковується за ставкою 5 відсотків.

  Як виняток,  дохід отриманий громадянином від продажу протягом звітного року одного з об’єктів  рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або  мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.

  Дохід, отриманий  громадянином від продажу протягом звітного року  двох і більше  об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або  мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відсотків. (п.173.2 ст.173 ПКУ).

Питання 3. Я передав автомобіль за генеральною довіреністю. Як відбувається його оподаткування?

Відповідь: Фактично мова йдеться про продаж автомобіля, але при продажу автомобіля по генеральній довіреності не відбувається відчуження майна, тому продавець продовжує залишатись власником.

  У випадку реалізації права, наданого довіреній особі, а саме продажу автомобіля, податкові зобов’язання, згідно чинного законодавства, виникають у довірителя.

  Таким чином громадянин, намагаючись мінімізувати свої витрати при продажу автомобіля через надання генеральної довіреності, рано чи пізно все одно буде зобов’язаний сплатити податок.

Питання 4. Доброго дня. Багато мешканців м. Кам̕янського вимушені здавати в найм свої квартири. Як оподатковується дохід, отриманий громадянином - квартироздавачем?

Відповідь: Оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) регламентується пунктом 170.1 статті 170 Податкового кодексу України

  Громадянину, який надає житло в найм, необхідно прийти до податкової інспекції не пізніше 30 квітня 2017 року та за результатами звітного 2016 року надати податкову декларацію про майновий стан та доходи.

  Додатково повідомляємо, що у громадян, які використовують житло з метою одержання доходів (здають в оренду, лізинг, позичку, використовують в підприємницькій діяльності) відсутнє право на пільгу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Для запобігання порушення податкового законодавства, громадяни мають право провести звірку по об’єктам нерухомого майна з податковою, стати на облік та отримати розрахунок по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Питання 5. Що необхідно знати про оподаткування інвестиційного прибутку?

Відповідь: Згідно статті 56 розділу ІІ  Господарського Кодексу України  громадяни України мають право створювати суб’єкти господарювання (бути засновниками підприємств) з додержанням вимог законодавства.

Майновий стан засновників підприємств-громадян має бути підтверджений декларацією про їх доходи і майно, наданою до державної податкової інспекції.

При рішенні громадянина  щодо  зворотного викупу корпоративного права (продажу своєї частини статутного фонду), згідно до пункту 170.2 статті 170 ПКУ,  необхідно розрахувати інвестиційний прибуток.

До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату  операцій з інвестиційними активами.

До визначення інвестиційного прибутку належать і інші операції, які проводять громадяни з цінними паперами.