Городок: немає громади – немає інвестицій

 

У Городку загальмувався процес створення об’єднаної територіальної громади, що гальмує інвестицій у регіон, а значить і його розвиток.

Обидві спроби створити Городоцьку об`єднану територіальну громаду  - і у 2016-му, і у 2017 роках – були невдалими. Чому так? За версіями, які обговорюються в народі та у владних коридорах – це політичні амбіції, вплив категорій, котрі бояться втратити робочі місця, розбіжність думок про більш ефективний формат (від 4 до 18 громад), недовіра до реального втілення обіцяних владою законодавчих ініціатив щодо переваг ОТГ.

Які перспективи інвестицій мають ОТГ

Передача місцевому самоврядуванню повноважень та ресурсів для їх втілення – не міф. Свобода дій та фінансові ресурси, зручність надання адмінпослуг, якісна освіта і медицина, на місця – 60% ПДФО, чверть екологічного податку, частина акцизного, єдиний податок та податок на прибуток, податок на майно...

Та усі преференції, що їх держава обіцяє лише добровільно (!) створеним об’єднаним територіальним громадам, не забувайте, всього лиш на п’ять років. Звичайно, підтримуватимемо зв’язки з містами-партнерами з Польщі, випробуємо свої сили у конкурсі мікропроектів від теж дещо децентралізованого ДФРР (Державного фонду регіонального розвитку).

Як помітила спеціаліст відділу економіки, бюджету та комунального майна Городоцької міськради Оксана Гут, часто Городку закриті двері до участі в міжнародних конкурсах та проектах, до здобуття грантів – лише через те, що не є в складі ОТГ.

«Можливо, дещо песимістично скажу – Україні ми як місто вже нецікаві, основний наголос – на підтримку об’єднаних територіальних громад, - підкреслює вона. –Зрештою, вважаю, що справедливо допомогти тим, хто був більш рішучим та сміливим, взяв ініціативу та став першопрохідцем. Бо ж реформа – давно назріла…»

Дієвим інструментом для залучення інвестицій у громади є пропозиції від іноземних донорських організацій. Орієнтуватись у морі можливостей громаді залюбки допоможуть – успішно діють такі організації, як Національна рада реформDESPRO,  нових - Асоціація ОТГ та інші.

 

Що ж пропонують міжнародні донорські програми?

Із 15 проектів, що сьогодні діють в Україні, у ОТГ на Львівщині втілюються п’ять:

Активна співпраця з Європою, зокрема Німеччиною та Швецією в програмі U-LEAD. Допомагає створювати ефективні Центри надання адміністративних послуг, координує шляхи підвищення спроможності громад.

 Уряд королівства Швеції люб’язно впровадив Шведсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні». З підтримкою Мінрегіону, Мінфіну, МОЗ та Міносвіти, вдосконалює шлях розподілу субвенцій та децентралізації і оптимізації у медицині та освіті.

Вже знайомий і Городоччині проект ПРООН/ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» спрямований, зокрема, на підвищення енергоефективності в громадах.

Не лише Європа, а й США вже допомагають Україні якісно децентралізуватись – Асоціація міст України займається реалізацією проекту «ПУЛЬС». Донор, Агентство США з міжнародного розвитку USAID, допомагає українцям зорієнтуватись у правовому полі щодо децентралізаційної реформи та збільшення фінансових ресурсів громад.

Ще одна допомога від штатів впроваджується через програму Зміцнення місцевої фінансової ініціативи в Україні (ЗМФІ-ІІ). Допомагають зорієнтуватись у бюджетному процесі на всіх рівнях та впровадження використання бюджетних коштів через портал e-data.

 

Реформа децентралізації триває

 

На сьогодні в Україні створено 665 ОТГ (це 5,7 млн осіб у 3118 населених пунктах). Тут завжди можна ознайомитись із актуальною інформацією щодо  втілення реформи. Затверджений Перспективний план, нагадаємо, на сьогодні передбачає об’єднання у Городоцьку ОТГ 18 місцевих рад (перша спроба була у форматі 4 сільради + Городок).

Наступну хвилю добровільного об’єднання, за прогнозами координатора Центрального офісу реформ при Мінрегіоні Івана Лукері, слід очікувати у квітні наступного року, а далі слід вже говорити про комплексне впровадження адміністративно-територіальної реформи по всій країні.

 Факт – за рахунок участі у міжнародних конкурсах та мікропроектах, ОТГ Львівщини у 2016 році залучили на місця 35 млн грн на розвиток інфраструктури. І 14,9 млрд грн поступило від ЄС на підтримку регіональної секторальної політики.