Щодо захворюваності на кір – ситуація на Городоччині та в Україні, симптоми, лікування, профілактика

 

 В Україні епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір залишається неблагополучною. Захворюваність на цю інфекційну хворобу перевищує середні багаторічні показники, продовжують реєструватися спалахи в дитячих організованих колективах, закладах освіти, закладах охорони здоров’я, оздоровчих закладах та у побуті.

 

За оперативними даними, від початку року, станом на 18.01.2019р. на кір в Україні захворіло 8498 осіб, серед дітей до 17р. - 4961 особа. В 2018р. зареєстровано 929 спалахів, а у2019р.-108 спалахів. Зважаючи на високу заразність кору та проблеми з вакцинацією, які мали місце останніми роками, ризик поширення інфекції є надто високим.

На Городоччині у 2018р. було зареєстровано 24 спалахи в т. ч. ДНЗ - 3; ЗОШ-18 і 2 спалахи на промисловому підприємстві. При спалахах захворіло 214 осіб, в т.ч. 173 дітей, що становить - 80,9%. За біжучий період 2019р. зареєстровано 54 випадки, в т.ч.-  33 дітей до 17р. В даний час продовжуються спалахи на двох об’єктах. Летальних об’єктів не зареєстровано.

 

  Кір – небезпечне вірусне  інфекційне захворювання, для якого характерна загальна інтоксикація організму, запальні процеси слизових носоглотки, верхніх дихальних шляхів, очей. Захворюванню притаманна специфічна висипка. Наслідки захворювання можуть бути серйозними, особливо у віці до 5-ти років.

 Збудник кору- вірус, який є нестійким у зовнішньому середовищі, проте швидко поширюється і передається при чханні, кашлі та тісному контакті із хворим.

 Інкубаційний період – від 7 до 21 дня.

 Джерело інфекції – хвора людина, вона є заразною з останніх двох днів інкубаційного періоду до 5-го дня після появи висипки.

 Починається захворювання гостро: загальна інтоксикація – підвищення температури до 38 і вище град, загальна слабість, головний біль, кашель - переважно сухий, кон’юнктивіт. З 4-5-го дня  хвороби починається період висипання і триває зазвичай три дні з характерною етапністю. Перші елементи появляються за вухами, на спинці носа, протягом доби швидко поширюється на обличчя, шию, частково на верхню частину грудей і спини, на весь тулуб – на 2-гу добу, на 3-тю добу верхні та нижні кінцівки.

  Можуть бути такі ускладнення, як запалення :середнього вуха (отит), дихальних шляхів (бронхіт), пневмонії, енцефаліти.

  При ознаках захворювання рекомендовано:

- негайно звернутися за медичною допомогою-викликати лікаря на дім;

- до приходу лікаря-обмежити контакт з хворим (родичам, та ін. особам);

- підготувати повідомлення лікарю про всі контакти за останні 10-20 днів;

- хворому – при кашлі, чханні прикривати рот, ніс хустинкою (серветкою),  частіше мити руки з милом;

-використовувати засоби особистого захисту (маски чи марлеві пов’язки);

-не займатися самолікуванням!

     Найкращий захист від кору - щеплення: вакцинація, планова та за епідемічними показами, яка проводиться в лікувально-профілактичних закладах району при зверненні.

     Важливе значення в попередженні даного захворювання  мають:

-          ізоляція хворого;

  - вологе прибирання та часте провітрювання  приміщення.

 

 

 

 

Р.Сафіяник-лікар-епідеміолог

Городоцького МРВ ДУ»ЛОЛЦ МОЗ України»