Туберкульоз: профілактика, статистика в районі

 

Протягом багатьох  років в Городоцькому районі захворюваність  туберкульозом людей залишається епідситуація неблагополучною, захворюваність знаходиться на високих показниках. Слід відмітити зниження захворюваності на 14вип., або на 23% органів дихання за 2018р. в порівнянні з 2017р.- зареєстровано 48 вип. проти 62.

Рівень захворюваності   серед дітей віком до 17р. знизився на 33% і складає 2 випадки проти 3 у 2017р.

Туберкульоз- соціальна хвороба, він уражає людей незалежно від їхнього соціального статусу.

По-перше,задушливість, сирість та скупченість, які характерні для життя малозабезпечених верств населення, збільшують ймовірність зараження.

По-друге, куріння, алкоголізм, стрес та інші наслідки соціальної невлаштованості знижують опірність організму.

По-третє, малозабезпечені часто не в стані придбати для лікування протитуберкульозні препарати.

Всі ці фактори призводять до того,що ймовірність захворіти туберкульозом підвищується при зниженні соціального рівня.

Туберкульоз може уражати органи і тканини людини: очі,кістки,шкіру,сечостатеву систему, кишківник тощо. Найчастіше зустрічається туберкульоз легенів, оскільки інфекція передається, в основному повітряно-краплинним шляхом, потрапляючи в органи дихання від хворої людини до здорової, тому заразитись можна де завгодно і зовсім не обов’язково внаслідок прямого контакту з хворим.

Зараження туберкульозом може відбуватися й іншим шляхом через харчові продукти. Так,наприклад,через вживання свіжого молока від хворої на туберкульоз тварини, або погано провареного м’яса, а також елементарним шляхом через подряпини на шкірі рук доярок тощо.

Значно зменшує ймовірність розвитку туберкульозу його специфічна імунопрофілака (щеплення).

Щеплення є обов’язковим для новонароджених і проводиться в пологових будинках , а повторне щеплення(ревакцинація) в 7-ми річному віці .

Збудником інфекції є бактерія (мікобактерія) туберкульозу або паличка Коха. Вона дуже стійка у зовнішньому середовищі:здатна зберігати свої властивості у землі, снігу, у товщі льоду,стійка до дії спирту, кислот і лугів.

У той же час гине від тривалого впливу прямих сонячних променів-протягом 5-ти хвилин,при нагріванні –протягом 20 хв. при температурі 60град.С і протягом 5 хв.-при70град.С, гине від хлорвмістимих речовин.

При активній формі туберкульозна паличка Коха швидко розмножується в легенях хворого,(харчується )тканинами людського організму,руйнуючи легені, отруюючи організм продуктами своєї життєдіяльності,виділяючи у нього  токсини( відбувається туберкульозна інтоксикація).

При відсутності лікування смерть від активного туберкульозу сягає до 50% впродовж 1-2-х років. У інших випадках нелікований туберкульоз переходить у хронічну форму. Хронічний хворий живе багато років, продовжуючи виділяти мікобактерії і заражати  інших, тому він повинен дотримуватися правил особистої гігієни.

Основні ознаки захворювання-раптова втрата ваги,відсутність апетиту, слабкість, розбитість,незначне підвищення температури тіла 37-37,5град.С, частіше ввечері, пітливість переважно вночі, зниження працездатності. Болі часто бувають у грудній клітці, кашель, можливе  кровохаркання. Всі вище вказані ознаки можуть бути притаманні й іншим захворюванням, тому необхідно провести спецаналізи для підтвердження діагнозу. Діагноз підтверджується в лікувально-профілактичному закладі:      1.Туберкулінодіагностикою.2Мікроскопією мазка харкотиння, його бакпосівом.3.Рентгенівськими дослідженнями (рентгеноскопією чи рентгенографією).

Ш А Н О В Н І     К Р А Я Н И !

 

При відчутті підвищення температури до 37 –

37,5град.С,особливо увечері та вночі, болях у грудях, кашлі невідомого походження, необхідно звернутися до лікаря і не займатися  самолікуванням.

Роман Сафіяник - лікар-епідеміолог,

Городоцького МРВ ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»