УВАГА! Ввели будинок в експлуатацію після 01.07.2019 — маєте повідомити про це орган з присвоєння адреси!

 

 

01 липня 2019 року набрав чинності Порядок реалізації експериментального проекту з присвоєння адрес об’єктам будівництва та об’єктам нерухомого майна, затверджений Постановою КМУ №367 від 27.03.2019 року.

Зазначений документ визначив порядок присвоєння та зміни адреси об’єкта будівництва, визначив уповноважені органи тощо. Також, вказаною вище постановою, у зв'язку із затердженням Порядку присвоєння адрес, було внесено зміни до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Зокрема, з 01.07.2019 року змінено форми повідомлень та декларацій ДАБІ!

Про новий порядок присвоєння адрес було написано в попередньому матеріалі, а в цьому — хотілося б звернути увагу на деякі нюанси.

Повідомлення органу уповноваженого з присвоєння адрес про прийняття об'єкту в експлуатацію:

Замовник будівництва протягом п’яти робочих днів з дня реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації або видачі відповідного сертифіката забезпечує направлення в електронній формі повідомлення про прийняття в експлуатацію об’єкта нерухомого майна відповідному уповноваженому органу з присвоєння адреси.

На мою думку, норма є «мертвою», оскільки: відсутня відповідальність за її порушення, не всі уповноважені органи мають, а головне перевіряють електронні адреси, а також знають, що робити із отриманими електронними повідомленнями.

Взагалі, мета направлення особою подібного повідомлення не до кінця зрозуміла: це або інформування, але не зрозуміло для чого і що має з цим роботи відповідний орган; або, за відсутності адреси, це має розцінюватися як повідомлення-звернення про присвоєння адреси? Проте, другий варіант малоймовірний, оскільки присвоєння адрес об'єкту нерухомого майна, який введено в експлуатацію, врегульовано порядком, зокрема пунктами 28-34 Порядку.

 SHAPE  \* MERGEFORMAT

 Реєстр ДАБІ та адреси

Доступ користувачів до даних реєстру (зокрема до інформації про зазначену в декларації та сертифікаті адресу об’єкта будівництва, присвоєну під час реалізації експериментального проекту з присвоєння адрес об’єктам будівництва та об’єктам нерухомого майна, дату і номер наказу про її присвоєння, найменування органу, який прийняв наказ) здійснюється безоплатно через офіційний веб-сайт Держархбудінспекції.

Станом на сьогодні, жодної подібної інформації в Реєстрі дозвільних документів ДАБІ немає, і невідомо, коли буде.

Разом із тим, ДАБІ вже почало незаконно відмовляти замовникам, у яких адреса була присвоєна до 01.07.2019 року (або будівельний паспорт/МУО були видані до 01.07.2019 року), у реєстрації повідомлень та/або декларацій, за відсутності заповнення пунктів, в які інформація вноситься виключно у разі, якщо адреса була присвоєна під час дії нового Порядку присвоєння адрес (тобто після 01.07.2019 року). Хоча, згідно чинного законодавства ці пункти не повинні взагалі заповнюватися, а ДАБІ, виходить, має можливість самостійно перевірити інформацію про присвоєння адрес за новим порядком у своєму ж власному реєстрі!

 SHAPE  \* MERGEFORMAT

 Реєстр адрес та містобудівний кадастр

Уповноважений орган з присвоєння адреси протягом п’яти робочих днів з дня отримання від замовника будівництва документів, визначених частиною третьою статті 27 або частиною третьою статті 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” забезпечує внесення інформації про присвоєння адреси об’єкту будівництва до реєстру адрес (який ведеться відповідно до Положення про містобудівний кадастр, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. №559) та забезпечує розміщення скан-копії рішення про присвоєння адреси об’єкту будівництва в реєстрі містобудівних умов та обмежень.

Наскільки мені відомо, містобудівний кадастр ведеться у невеликій кількості населених пунктів, а навіть там, де він ведеться, його наповнення та актуальність дуже часто на вкрай низькому рівні.

А отже очікувати, що там з'явиться інформація про присвоєння адрес навряд варто.

Юрій Брикайло, DREAMDIM