Де знайти роботу людині з інвалідністю? – інформує РЦЗ

 

Щороку 3 грудня у світі відзначають Міжнародний день людей з  інвалідністю, який проголошено Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй у 1992 році. Цей день покликаний привернути увагу до проблем людей з інвалідністю, захисту їхніх прав, гідності та благополуччя; акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад 1 мільярд людей мають певну ваду здоров’я, а це майже 15% населення світу. В Україні понад 2 мільйони 800 тисяч людей мають статус особи з інвалідністю, з них 151 тисяча – діти. Це 6,1% від загальної кількості населення. І майже 80%  осіб з інвалідністю – це люди працездатного віку.

Службою зайнятості приділяється особлива увага та впроваджуються нові підходи до вирішення проблем зайнятості та працевлаштування людей з інвалідністю.

Державна служба зайнятості відповідно до законів України «Про зайнятість населення» та «Про основи соціальної захищеності людей з інвалідністю в Україні» сприяє трудовій реабілітації та працевлаштуванню громадян з інвалідністю з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) на вільні та новостворені або пристосовані для них робочі місця, заявлені підприємствами.

З цією метою постійно ведеться облік осіб з інвалідністю, які звернулися за сприянням у працевлаштуванні, та облік робочих місць, на які, за інформацією підприємства, можуть бути працевлаштовані громадяни цієї категорії.

Сприяння працевлаштуванню людей з інвалідністю відбувається з урахуванням висновків МСЕК (для повнолітніх людей з інвалідністю).Вказується перелік професій і рівень кваліфікації, який збережений у тому чи іншому ступені професійної придатності.

Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій людей з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування людей з інвалідністю у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій людей з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування людей з інвалідністю відповідно до нормативу, і забезпечують працевлаштування людей з інвалідністю.Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій людей з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування людей з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць.

У поточному році на обліку у Городоцькій районній філії Львівського обласного центру зайнятості перебувало 77 громадян даної категорії.  Працевлаштовано – 28 осіб, що становить 36%, 13 осіб проходили профнавчання/підвищення кваліфікації. Станом на 01.12.2019 року в пошукаї роботу  на обліку як безробітні перебувають 19 осіб.

 

Де шукати роботу особі з інвалідністю

·  Інтернет. Роботодавці розміщують пропозиції про роботу для людей з інвалідністю на сайтах з працевлаштування.

·  Спеціалізовані підприємства та міжрегіональні центри професійної реабілітації людей з інвалідністю.

·  Державна служба зайнятості.

·  Ярмарки вакансій для осіб з інвалідністю.

Від того, як суспільство ставиться до людей, кому з тих чи інших причин важко або неможливо самостійно подбати про себе, залежить рівень цивілізованості цього суспільства.

Практика показує, що люди з інвалідністю є повноцінними членами суспільства: відмінними фахівцями, політиками, економістами, соціально активними і життєствердними людьми, які надихають багатьох. Просто інколи потребують справедливого соціального захисту і створення таких умов життя, щоб успішно інтегруватися у суспільстві.